Pieczątki nie tylko do firmy – sprawdź zastosowania

stawianie pieczatki - Pieczątki nie tylko do firmy – sprawdź zastosowania

Pieczątki kojarzą nam się przede wszystkim z identyfikacją firmy. To na niej zawarte są jej dane i najważniejsze informacje. Jednak pieczątka może mieć o wiele więcej zastosowań. Przydaje się w środowisku biurowym, korzystają z niej lekarze i księgowi, a także nauczyciele. Można wykorzystać ją do znakowania, a nawet motywowania.

Pieczątka to jeden z najszybszych sposobów jak uwierzytelnić dokument, nadać mu rangi i jak przyśpieszyć jego podpisywanie. W świecie biznesu to szybka identyfikacja firmy, ale producenci pieczątek oferują o wiele więcej ich typów i modeli, dzięki czemu mają zastosowanie w niemal każdej branży! Gdzie jeszcze je stosujemy?

Pieczątki imienne i biurowe

Jednym z ważniejszych zadań w pracach biurowych, jest utrzymanie porządku i ładu w dokumentacji. Możemy sobie w tym pomóc, stosując odpowiednie pieczątki, na przykład biurowe. Stemple z napisami: „zaksięgowano”, „zatwierdzono pod względem merytorycznym”, „potwierdzam za zgodność z oryginałem”, „wpłynęło dnia…” pozwolą na odpowiednie oznaczenie korespondencji. Korzystają z nich notariusze i tłumacze. Pieczątki ekstra duże mogą zawierać nawet tabele, które ułatwią kontrolę dokumentacji księgowej i sprawdzą się w instytucjach finansowych oraz administracji. Pieczątki księgowe to zbawienie przy pracy z ogromną ilością dokumentacji klientów. Pieczątki imienne pozwolą wygodnie stemplować umowy, korespondencję, dyplomy czy inne dokumenty i dzięki temu, że obok wystarczy parafka, znacznie przyśpieszą ich podpisywanie. Dużym zainteresowaniem cieszą się też pieczątki motoryzacyjne użytkowane w dokumentacji naszego pojazdu (np. w dowodzie rejestracyjnym) czy diagnosty samochodowego wykorzystywane podczas przeglądów okresowych. Kwadratowy kształt pozwala umieścić o wiele więcej linijek tekstu, a nawet logo instytucji. Pieczątki lekarskie to sposób na nadanie charakteru dokumentacji medycznej i są wymagane choćby na skierowaniach na badania lub konsultacje specjalistyczne. Lekarze wykorzystują je w dokumentacji medycznej pacjenta, wystawiając zaświadczenia np. o zdolności do pracy czy w historii choroby. Pieczątki biurowe mogą również pomagać dokumentować sprzedaż, jeśli zamówimy je z napisami „reklamacja”, „zwrot” czy „odmowa”. Warto również wyposażyć się w datowniki, które mogą zawierać tekst.

Pieczątki do zadań specjalnych

Ważnym rodzajem pieczątek jest exlibris, który pomoże znakować książki w domowej bibliotece. Można na niej umieścić swoje nazwisko lub tylko inicjały. To też ciekawy pomysł na prezent dla osoby, która uwielbia czytać i ma sporych rozmiarów księgozbiór. Pieczątki stanowić mogą również element dekoracyjny i warto wykorzystać je do znakowania zaproszeń, winietek czy wejściówek i biletów na imprezy okolicznościowe. Coraz częściej wykorzystywane są, jako przepustka na festiwale czy festyny, co czyni je dodatkową atrakcją takich wydarzeń. Dzięki różnego koloru tuszom lub tuszom, które świecą pod wpływem promieni UV, stanowią ciekawy akcent. Coraz częściej pieczątki wykorzystywane są również w edukacji, jako system motywujący najmłodszych do nauki. Są częścią zestawów lekarskich dla dzieci, ale coraz częściej sięgają po nie nauczyciele wykorzystujący je na swoich zajęciach. „Bardzo dobrze” czy „tak trzymaj” przy pracy domowej dziecka mogą pozytywnie oddziaływać na jego proces nauki.